Nowoczesna architektura : Dlaczego miasta istnieją i co je rozwija Oto szczegółowe wyjaśnienie

W tym filmie Wendover Productions zadaje proste (choć rzadko zadawane) pytania dotyczące miast: dlaczego istnieją.
Co powoduje, że z biegiem czasu rosną wykładniczo w czasie.
Odpowiadając na te pytania, film sugeruje, że, paradoksalnie, tworzenie i rozwój miast jest zjawiskiem naturalnym, wywołującym pewne interesujące konsekwencje dotyczące planowania miasta w przyszłości.Wendover Productions bada ideę prawa Zipf, która stwierdza, że w obrębie każdego kraju populacja drugiego co do wielkości miasta będzie stanowić około połowę populacji największego miasta, populacja trzeciego co do wielkości miasta będzie stanowić około jednej trzeciej populacji największego miasta, i tak dalej.
Innymi słowy, populacja miasta jest w przybliżeniu odwrotnie proporcjonalna do jego rangi.
To zjawisko matematyczne dotyczy nie tylko rozmieszczenia populacji w miastach, ale także w różnych innych częściach naszego świata: rankingu najczęściej używanych słów, średnicy kraterów księżycowych, popularności otwierania ruchów szachowych.
wydają się one podążać za Prawem Zipfa, bez jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego.
Sugeruje to, że rozkład gęstości zaludnienia na całym świecie jest zgodny z prawami naturalnymi, a to może wpłynąć na sposób, w jaki podejmujemy decyzje dotyczące projektu naszych miast.
Jeśli zdajemy sobie sprawę, że ranga każdego miasta w danym kraju ma niska możliwość zmiany, jak to zmienia nasze plany urbanistyczne.
Film opisuje miasta jako wynik doboru naturalnego , w którym ludzie wybierali optymalne miejsce do życia po tym, jak koczowniczy tryb życia nie był już potrzebny, a osiedla te przekształciły się w nasze miasta.
Sugeruje to, że istnienie miast jest zgodne z zasadą najmniejszego wysiłku, w którym ludzie zatłoczeni w miastach, ponieważ gęste populacje są skuteczne w generowaniu handlu i dochodów.
Jeśli przedsiębiorstwa są geograficznie blisko siebie, ludzie będą tam gromadzić się w poszukiwaniu zatrudnienia, co doprowadzi do przeniesienia się firm do tych miast, aby móc zatrudnić najlepszych pracowników.
Ta cykliczna sytuacja tworzy wspólną pulę pracy i bardziej efektywny handel i współpracę między firmami.
Analizując możliwą korelację między bogactwem a populacją miejską, najbogatsze kraje na świecie miały największy procent populacji mieszkający w miastach.
Odwrotnie, kraje o najniższym PKB były również tymi o najniższych wskaźnikach urbanizacji.
Chociaż statystyki te nie wykazują idealnej korelacji, to jednak sugerują, że miasta istnieją, ponieważ umożliwiają one bogactwo.
Miasta tworzą efektywność, która z kolei tworzy dobrobyt.
Co to oznacza dla architektów.
Idea, że gęstość zaludnienia może być niemal fatalistycznym, naturalnym zjawiskiem, daje nam punkt wyjścia do tego, jak patrzymy na miasta i wzrost populacji.
Wideo porusza również temat suburbanizacji, która rozwinęła się dzięki szeroko dostępnym metodom transportu.
W miarę, jak peryferie naszych miast wciąż się rozwijają, a ekstremalne życie w dużej gęstości staje się nieuniknione, jak możemy zmienić sposób, w jaki analizujemy rozwój naszych miast i jak je projektujemy.
[hasła pokrewne: renesans architektura, moskitiera lidl, kalkulator grzejników ]

Powiązane tematy z artykułem: kalkulator grzejników moskitiera lidl renesans architektura